III nagroda Konkursu Warszawa Noir: Szew (Monika Stocka)

Śledź Claroscuro na Facebooku

Zamów nasz Newsletter


Szew

Lato odliczało dni do końca i wypuszczało podmuchy cieplejszego powietrza jakby ledwie sapało. Jednakże w tę niedzielę wieczorem zdawało się jeszcze pełne litości.

Ostatnie metro dawno odjechało. Pętla autobusowa przed Centralnym sprawiała wrażenie mrocznego zaułka z głębokiego zadupia. Jak przetrwać tu pół godziny bez czapki-niewidki?

Liczyła gwiazdy, potem się na nich osiedlała, sadziła baobaby i róże. Wyrywała i podlewała w pocie czoła, aż w końcu zadowolona wsiadła do nocnego. Kolejna wieczność zanim dojedzie na Ursynów, tyle że bez gwiazd. Chciała przymknąć oczy ale pamiętała, by tego nie robić, zwłaszcza teraz. Gapiła się więc w szybę, szukając przyjaznego odbicia, które się do niej uśmiechnie. Czy życie choć raz nie mogłoby się okazać opowiadaniem Cortazara?

Ten typ z piwem, który wsiadł, nie był menelem. Ani imprezowiczem. Widywała go już w najrozmaitszych zakątkach Warszawy i o różnych porach. Raz nawet z kobietą i z wózkiem. Próbowała ułożyć sobie jego życie, żeby go jakoś oswoić, ale wszystko się rozlatywało. Wiedziała jednak, że przez te skrawki biegnie jeden szew, i że go znajdzie.

Tymczasem w środku nocy jej typ z piwem bujał się przed drzwiami autobusu, którym jechała. Muzyka w słuchawkach dudniła, a wymykające się dźwięki były równie nieokreślone jak on.

Przystanek pojawił się podobnie jak tamci, niespodziewanie. Otworzyły się drzwi i na jego plecach wylądowały buty, nabrawszy uprzednio odpowiedniej prędkości. Wypadł. Autobus zamknął drzwi i pojechał, a jej czas się zatrzymał. Zanim wyszła z kapsuły znieruchomienia, drzwi otworzyły się ponownie. Wysiadła. Wróciła w tamto miejsce. Siedział na ławce. Z piwem. Słuchawki wypadły mu z uszu. Stanęła przed nim rozdygotana, zdyszana i nagle zorientowała się, że nie wie, co powiedzieć. Wtedy on wstał, wyciągnął ręce z kieszeni i ruszył przed siebie. Wydawało się, że ją tylko potrącił, bo stanęła mu na drodze ale ona jęknęła i upadła.

W ten wieczór zmierzchającego lata pełnego litości, choć nie dla niej.

Strona główna | Tytuły | Zapowiedzi | Autorzy | Kup książkę | O nas | Kontakt

© 2018 Claroscuro Sp. z o.o.