Belfast Noir

Belfast to najbardziej noirowe miejsce na ziemi. Lee Child

Belfast Noir

Premiera: maj 2019

Tłumaczenie z języka angielskiego: Michał Przybysz

Kolacjonowanie: Juan Diego Ramírez

Wydanie: I

ISBN: 978-83-62498-24-6

Format: 135 x 210 mm

Liczba stron: 316

Oprawa: miękka

Seria: Noir

Cena: 39 zł (kup u nas!)



Autorzy opowiadań antologii Belfast Noir:




Alex Barclay

(ur. 1974 r. w Dublinie), studiowała dziennikarstwo; przez pewien czas tworzyła teksty reklamowe dla RTÉ Guide. Porzuciła sektor mody na rzecz pisania kryminałów. Latarnia mroku (2003) znalazła się w pierwszej dziesiątce bestsellerów Sunday Timesa. Jej trzecia powieść, Blood Runs Cold, otrzymała nagrodę Ireland AM Crime Fiction Award w 2009 r.

Gerard Brennan

(ur. w Warrenpoint), jego opowiadania ukazały się w wielu antologiach, w tym w The Mammoth Book of Best British Crime. Jest współredaktorem zbioru opowiadań kryminalnych opartych na mitach irlandzkich (Requiems for the Departed). W 2018 r. nakładem wydawnictwa No Alibis Press ukazała się Disorder – jako część doktoratu Brennana. Brennan pracuje w Kuratorium Oświaty w Belfaście.

Lucy Caldwell

(ur. 1981 r. w Belfaście), studiowała w Cambridge oraz w Londynie. Autorka słuchowisk, sztuk teatralnych, trzech powieści i zbioru opowiadań Multitudes. Jest redaktorką zbioru Being Various: New Irish Short Stories (Faber, 2019). Wielokrotnie nagradzana. Według Elif Şafak jest jedną z 10 najbardziej ekscytujących pisarek tworzących w Wielkiej Brytanii. Mieszka w Londynie. www.lucycaldwell.com

Steve Cavanagh

(ur. 1976 r. w Belfaście), z wykształcenia i zawodu prawnik, posiada dyplom Advanced Advocacy i wykłada przedmioty prawnicze. Rozpoczynał od pracy na zmywaku, w ochronie oraz w call centre, później został zatrudniony jako detektyw w dużej firmie prawniczej w Belfaście. Tam zdobył tytuł prawnika. Specjalizuje się w prawie odszkodowawczym, prawie pracy, prawie obywatelskim i kontrolach sądowych. Jego praktyka obejmowała głośne sprawy, m.in. reprezentował robotnika, ofiarę napaści rasistowskiej w miejscu pracy, i zdobył dla niego najwyższe odszkodowanie za dyskryminację w historii Irlandii Północnej. Jego debiut, Obrona, rozpoczynający serię o byłym oszuście, który został prawnikiem, Eddiem Flynnie, stał się międzynarodowym bestsellerem.

Lee Child

(ur. 1954 r. w Coventry, Anglia), zanim został pisarzem, był reżyserem telewizyjnym, działaczem związkowym, technikiem teatralnym i studentem prawa. Był na zasiłku, gdy wpadł na pomysł napisania bestsellera, który pomógłby w trudnej sytuacji finansowej rodziny. Jego debiut Poziom śmierci (1997) zyskał światowy rozgłos. Child mieszka na Manhattanie. Jego ojciec był urzędnikiem pochodzącym z Belfastu.

Garbhan Downey

(ur. 1966 r. w Derry, Irlandia Północna), studiował i pracował w Belfaście, rodzinnym mieście matki. Ukończył University of Ulster z tytułem magistra informatyki; działacz Irlandzkiego Związku Studentów, dziennikarz i redaktor w kilku gazetach Irlandii Północnej. Autor powieści satyrycznych, których akcja toczy się w kryminalnym podbrzuszu Irlandii w czasach po porozumieniu wielkopiątkowym. W 2002 r. na podstawie nakazu sądowego został zmuszony do przekazania PSNI zdjęcia Derry News z ataku Real IRA na stację łączności. Jest żonaty, ma dwoje dzieci.

Ruth Dudley Edwards

(ur. 1944 r. w Dublinie), historyczka, dziennikarka, pisarka powieści satyryczno-kryminalnych, biografi i oraz prac historycznych. Na celowniku jej powieści znajdują się kluby dla panów, środowisko akademickie, nagrody literackie, sztuka konceptualna i, zawsze, polityczna poprawność. Studiowała w Dublinie i Cambridge. Współpracowała z prawie każdą gazetą z Irlandii i Wielkiej Brytanii, często występuje w radio i telewizji, m.in. w BBC World Service. Kulturowo czuje się zarówno Irlandką, jak i Angielką. Mieszka w Londynie. www.ruthdudleyedwards.co.uk

Arlene Hunt

(ur. 1972 r. w Wicklow, Irlandia), powieściopisarka, prezenterka i recenzentka. Od 2011 współwłaścicielka wydawnictwa Portnoy Publishing. Wolny czas spędza na wędrówkach po górach z owczarkami niemieckimi. Mieszka w Dublinie z mężem, córką i mnóstwem przekarmionych zwierząt.

Ian McDonald

(ur. 1960 r. w Manchesterze), syn Irlandki i Szkota, brytyjski pisarz science fi ction tworzący w stylu postcyberpunk. Od piątego roku życia mieszkał w Belfaście, teraz w Holywood (County Down). Jego zainteresowania skupiają się wokół kotów, modlitwy kontemplacyjnej, bonsai, rowerów i zbierania komiksów. Laureat nagród w dziedzinie science fiction i fantasy (m.in. Nagroda Hugo, Nagroda Philipa K. Dicka, Nagroda Locusa, Nagroda Johna W. Campbella).

Brian McGilloway

(ur. 1974 r. w Derry, Irlandia Północna), studiował na Królewskim Uniwersytecie w Belfaście, był zaangażowany w działalność teatru studenckiego. Znany z serii powieści kryminalnych, w których głównym bohaterem jest inspektor Benedict Devlin pracujący w irlandzkiej policji oraz z serii z detektywem sierżantem Lucy Black. Piąta powieść Briana, Little Girl Lost, pierwsza w serii z Lucy Black, otrzymała Nagrodę Literacką McCrea Uniwersytetu Ulsteru w 2011 i była bestsellerem New York Timesa w USA oraz numerem 1 na liście bestsellerów w Wielkiej Brytanii. Brian McGilloway uczy obecnie w Holy Cross College w Strabane (Irlandia Północna); mieszka blisko granicy, z żoną i czwórką dzieci. www.brianmcgilloway.com/bio

Claire McGowan

(ur. 1981 r. w Rostrevor, Irlandia Północna), autorka kryminałów oraz powieści o kobietach współczesnych (jako Eva Woods). Studiowała w Oksfordzie, po powrocie z Francji i Chin mieszka w Londynie. Była dyrektorem Stowarzyszenia Pisarzy Literatury Kryminalnej (CWA). Wykłada na City University of London.

Adrian McKinty (redaktor antologii)

(ur. 1968 r. w Belfaście), dorastał w dzielnicy robotniczej w najtrudniejszych latach Kłopotów. Studiował filozofię w Oksfordzie. Na początku lat 90. wyemigrował do Nowego Jorku, gdzie przez siedem lat (w tym przez trzy nielegalnie) pracował w barach, na budowach i w księgarniach. Już jako obywatel amerykański został nauczycielem angielskiego w liceum w Denver i Boulder (Kolorado). Stamtąd wyemigrował do Melbourne w Australii, gdzie postanowił zostać pisarzem. Wielokrotnie nagradzany. W krótkim czasie nominowany do nagród Edgara, Nagrody Sztyletu, Nagrody Anthony, Nagrody Theakston dla Powieści Kryminalnej Roku, Nagrody Ned Kelly oraz Nagrody SNCF. Uważany za jednego z głównych powieściopisarzy „new wave” irlandzkiego kryminału. Pisze recenzje i komentarze dla The Guardian, The Sydney Morning Herald, The Washington Post, Literary Hub, The Australian, The Irish Times oraz Harpers. officialadrianmckinty.com

Eoin McNamee

(ur. 1961 r. w Kilkeel), studiował prawo w Trinity College Dublin. Jest autorem kilkunastu powieści i scenariuszy. Resurrection Man została zekranizowana, The Blue Tango nominowana do Nagrody Bookera, a Orchid Blue opisana przez Johna Burnside’a w Guardian jako „nie tylko powieść polityczna najwyższych lotów, ale także rzadkie zjawisko, autentyczne dzieło sztuki tragicznej”. Jako autor serii thrillerów występuje pod pseudonimem John Creed. Jego pierwsza książka dla młodzieży, The Navigator, była bestsellerem New York Timesa. Eoin McNamee mieszka w Sligo (Irlandia).

Sam Millar

(ur. 1958 r. w Belfaście), pisarz, autor sztuk teatralnych i radiowych. Twórca serii powieści z Karlem Kane’em. Nieugięty to jego pamiętniki opowiadające o życiu w irlandzkim więzieniu oraz o jednej z najbardziej brawurowych kradzieży w historii USA, której Sam Millar dokonał jako członek IRA i za którą trafił do więzienia, by następnie zostać uwolnionym przez Clintona w ramach traktatu pokojowego w Irlandii Północnej. Książka znalazła się na liście najważniejszych thrillerów Le Monde w 2013 r. Prawa do jej ekranizacji nabył Warner Bros. Zdobywca m.in. nagrody Golden Balais d’or za najlepszy kryminał 2013–2014. Czas dzieli między Belfast i Dublin. www.millarcrime.com

Stuart Neville (redaktor antologii)

(ur. 1972 r. w Armagh, Irlandia Północna), był muzykiem, kompozytorem, nauczycielem, sprzedawcą, statystą, piekarzem i sobowtórem znanego irlandzkiego komika. Najbardziej znany z powieści Duchy Belfastu, która trafiła na czołówki list Th e New York Times i Los Angeles Times. Francuskie wydanie książki zdobyło nagrody Le Prix Mystère de la Critique du Meilleur Roman Étranger i Grand Prix du Roman Noir Étranger. Sześć jego kolejnych powieści krytyka przyjęła równie ciepło. www.stuartneville.com

Glenn Patterson

(ur. 1961 r., Belfast), autor powieści i książek non-fiction. Jest współautorem scenariusza filmu Good Vibrations (2013) o scenie muzycznej Belfastu drugiej połowy lat 70. Film jest oparty na faktach z życia Terriego Hooleya. Wykłada Creative Writing na Queen’s University Belfast. Mieszka w Belfaście z żoną i dwójką dzieci.