Minione wydarzenia:
21-02-2012, godzina 19:00, Kawiarnia Południk Zero, ul. Wilcza 25, Warszawa
Wydawnictwo Claroscuro zaprasza: Odczarowywanie Iranu
Zniewolone kobiety, surowy konserwatyzm, broń atomowa i czadory - czy to Wasze pierwsze skojarzenia, gdy myślicie o Iranie? Zapraszamy do dyskusji z udziałem gości, którzy na podstawie własnych doświadczeń opowiedzą o Iranie, Irankach i Irańczykach. Kultura, kuchnia, dress code, turystyka i irańskie społeczeństwo, w którym dwie sfery: publiczna i prywatna zupełnie nie przystają do naszych wyobrażeń i zaskakują na każdym kroku.
Wydawnictwo Claroscuro zaprasza na drugie już z cyklu spotkanie obalające stereotypy i ukazujące niuanse: tym razem dotyczące Iranu. Przyczynkiem do dyskusji będzie powieść Kobiety bez mężczyzn autorstwa Shahrnush Parsipur.
Przed dyskusją pokaz filmu dokumentalnego „Rough cut” (reż. Firouzeh Khosrovani, 22 min.) opowiadającego o irańskiej cenzurze obyczajowej, której ofiarą padły sklepowe manekiny.
Goście:
- Monika Nawracka - antropolożka kultury, iranistka, lektorka m.in. języka perskiego, tłumaczka. Doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim.
- Aleksandra Szymczyk - iranistka, tłumaczka z perskiego i angielskiego, podróżniczka i aktywistka, członkini formalnych i nieformalnych grup działających na rzecz równouprawnienia. Do Iranu jeździ od 10 lat, od 7 lat prowadzi autorskie wyjazdy trampingowe.
Dyskusję poprowadzi Maciej Marcisz.
W trakcie spotkania powieść Kobiety bez mężczyzn do nabycia w promocyjnej cenie.
9/03/2011
Iran oczami kobiet - spotkanie wokół książki Shahrnush Parsipur "Kobiety bez mężczyzn"
Wrzenie Świata (ul. Gałczyńskiego 7/Warszawa)
9 marca (środa), godz. 19:00
wstęp wolny
W programie:
- pokaz irańskiego filmu dokumentalnego „Rough cut” (reż. Firouzeh Khosrovani, 22 min.) opowiadającego o irańskiej cenzurze obyczajowej, której ofiarą padły nawet sklepowe manekiny;
- debata z udziałem iranistek: Aleksandry Szymczyk i dr Agaty Skowron-Nalborczyk, dr Katarzyny Górak-Sosnowskiej z Katedry Socjologii SGH oraz Mai Wolny – autorki cyklu plakatów „Spoza zasłony”;
- pokaz zdjęć przedstawiających irańskie kobiety autorstwa grupy fotograficznej Zorka Projekt, czyli Monika Bereżecka i Monika Redzisz.
Spotkanie był jednym z punktów festiwalu Rewolucje Kobiet, a poprowadziła je Anna Czerwińska z Fundacji Feminoteka.
2-5/12/2010
Książka Kobiety bez mężczyzn prezentowana była na Targach Książki we Wrocławiu
4-7/11/2010
Premiera Kobiet bez mężczyzn na Targach Książki w Krakowie