Recenzje:
Autorzy są niczym wysłannicy Dziadka do orzechów, którzy przebierając słowami, niczym palcami na flecie, czarującą melodią słowa kuszą, wabią i wciągają czytelnika w głąb Petersburga, ukazując jego hipnotyzujące mrocznością piękno.
Maria Akida, clevera.blox.pl. Więcej
To co mi się szczególnie podoba w tym zbiorze to jego spójny, chyba najbardziej miejski, z dotychczasowo wydanych tomów, charakter i udanie oddany niepowtarzalny klimat Petersburga, który za fasadą swej niewątpliwej atrakcyjności skrywa ciemne i ponure oblicze. (...) Solidna rzecz, która nie tylko przeraża i rozbawia, ale także broni się literacko.
Mikołaj Marszycki, natemat.pl. Więcej
Gdy sięgam po kryminał, wyłączam myślenie i odprężam się jak w SPA. Petersburg noir nie zawsze trzyma w napięciu w klasycznym pojęciu tego słowa, ale na pewno nie pozwala się odprężyć. No i wysłanie szarych komórek na wakacje jest niewskazane, zbyt dużo przecieknie przez palce. A byłoby czego żałować.
Monika Stocka, literyjakkwiaty.wordpress.com. Więcej
Wszystkie opowiadania zebrane w tym zbiorze są bardzo spójne - na pograniczu kryminału, czarnej-komedii i wielu odwołań do klasyków rosyjskiej literatury - Fiodora Dostojewskiego i Nikołaja Gogola. Przewijają się też motywy bajkowe, które jednak zamiast bawić dzieci, wzbudzają dreszcze i straszą po nocach w formie koszmarów.
Marta Kosicka, opetaniczytaniem.pl. Więcej
Dzięki autorom Petersburga noir nie tylko zwiedzamy mroczne zakątki Wenecji Północy, ale poznajemy także rozmaitych bohaterów - bandytów, złodziei czy narkomanów, którzy - kierowani wewnętrznym, niemal zwierzęcym instynktem - pogrążają się w chaosie. W ich duszach czai się zło. Wśród bohaterów nie brakuje również postaci, których prototypów należy szukać w rosyjskich bylinach. Jedne działają w służbie dobra, przypominając rozpustnym petersburżanom o zbrodniach, których się dopuścili i wymierzając im zasłużoną karę. Inne natomiast, ukrywając się w podziemiach Petersburga, zawierają krwawe pakty. Czternaście opowieści to także kompendium wiedzy i niebanalny poradnik.
Gabriela Kurpiel, rosyjskaruletka.edu.pl. Więcej
Narrację łączy szarobura pogoda, mroczne historie, powiązanie fabuły z konkretnym punktem miasta oraz postmodernistyczna, intertekstualna gra rosyjskimi i globalnymi odwołaniami kulturowymi.
Bożena Witowicz, Nowe Książki.