Petersburg Noir

„Harmonia mroku jest dla Petersburga całkowicie naturalna, gdyż noir to esencja tego miasta. Mieszkający tu pisarze nie muszą niczego wymyślać. Wystarczy, że uważnie popatrzą dokoła lub spojrzą w głąb samego siebie. Miejskie mity kryją się za nagłówkami kroniki kryminalnej, a kolejna wzmianka w gazecie o zabójstwie starej lichwiarki zamienia się w wielką powieść”. - Julia Goumen i Natalia Smirnowa.

Petersburg Noir

Tłumaczenie z języka rosyjskiego: Grzegorz Szymczak

Wydanie: I

ISBN: 978-83-62498-20-8

Format: 135 x 210 mm

Liczba stron: 356

Oprawa: miękka

Seria: strefa cienia

Cena: 45,00 zł (kup u nas!)Recenzje:

Autorzy są niczym wysłannicy Dziadka do orzechów, którzy przebierając słowami, niczym palcami na flecie, czarującą melodią słowa kuszą, wabią i wciągają czytelnika w głąb Petersburga, ukazując jego hipnotyzujące mrocznością piękno.

Maria Akida, clevera.blox.pl. Więcej

To co mi się szczególnie podoba w tym zbiorze to jego spójny, chyba najbardziej miejski, z dotychczasowo wydanych tomów, charakter i udanie oddany niepowtarzalny klimat Petersburga, który za fasadą swej niewątpliwej atrakcyjności skrywa ciemne i ponure oblicze. (...) Solidna rzecz, która nie tylko przeraża i rozbawia, ale także broni się literacko.

Mikołaj Marszycki, natemat.pl. Więcej

Gdy sięgam po kryminał, wyłączam myślenie i odprężam się jak w SPA. Petersburg noir nie zawsze trzyma w napięciu w klasycznym pojęciu tego słowa, ale na pewno nie pozwala się odprężyć. No i wysłanie szarych komórek na wakacje jest niewskazane, zbyt dużo przecieknie przez palce. A byłoby czego żałować.

Monika Stocka, literyjakkwiaty.wordpress.com. Więcej

Wszystkie opowiadania zebrane w tym zbiorze są bardzo spójne - na pograniczu kryminału, czarnej-komedii i wielu odwołań do klasyków rosyjskiej literatury - Fiodora Dostojewskiego i Nikołaja Gogola. Przewijają się też motywy bajkowe, które jednak zamiast bawić dzieci, wzbudzają dreszcze i straszą po nocach w formie koszmarów.

Marta Kosicka, opetaniczytaniem.pl. Więcej

Dzięki autorom Petersburga noir nie tylko zwiedzamy mroczne zakątki Wenecji Północy, ale poznajemy także rozmaitych bohaterów - bandytów, złodziei czy narkomanów, którzy - kierowani wewnętrznym, niemal zwierzęcym instynktem - pogrążają się w chaosie. W ich duszach czai się zło. Wśród bohaterów nie brakuje również postaci, których prototypów należy szukać w rosyjskich bylinach. Jedne działają w służbie dobra, przypominając rozpustnym petersburżanom o zbrodniach, których się dopuścili i wymierzając im zasłużoną karę. Inne natomiast, ukrywając się w podziemiach Petersburga, zawierają krwawe pakty. Czternaście opowieści to także kompendium wiedzy i niebanalny poradnik.

Gabriela Kurpiel, rosyjskaruletka.edu.pl. Więcej

Narrację łączy szarobura pogoda, mroczne historie, powiązanie fabuły z konkretnym punktem miasta oraz postmodernistyczna, intertekstualna gra rosyjskimi i globalnymi odwołaniami kulturowymi.

Bożena Witowicz, Nowe Książki.

O serii noir