21-08-2015. Polskie Radio "Trójka" o Tel Awiw Noir
To bardzo ciekawe i niezwykle pokręcone historie - mówi Michał Nogaś w audycji Trójkowy znak jakości.
15-06-2015. Polskie Radio Wrocław o Tel Awiw Noir
"Kilka opowiadań jest tak doskonałych, że żałowałam, że się skończyły; mają materiał, z którego może wyjść cała powieść albo można by z nich zrobić dobry film czy dobry serial. Całość daje obraz miasta, które ma swoją specyfikę, bardzo konkretnego ducha..." - Dagmara Chojnacka, Radio Wrocław
Recenzje:
Pomimo zagrożeń bombowych, życie w mieście toczy się normalnie czyli tak, jak w każdym innym zmagającym się z prostytucją, handlem narkotykami, morderstwami, korupcją, zamieszkami demonstrantów, przestępstwami w cyberprzestrzeni, widmami i duchami z przeszłości, problemem imigrantów, porachunkami gangsterskimi i alienacją ludzi wynikającą z orientacji seksualnej, pochodzenia czy odmiennych stanów świadomości i pojmowania świata. Każdy z wymienionych problemów-tematów, rozwijany w opowiadaniu odmiennym stylem przekazu i rodzajem narracji - dosadnym, realistycznym, oszczędnym lub metaforycznym, rozbudowanym, bogatym w odniesienia i skojarzenia, wprowadzał dynamikę i podkreślał różnorodność spojrzeń.
Maria Akida, clevera.blox.pl. Więcej
Tę ciekawą i niesztampową amerykańską serię (w Polsce prezentuje ją wydawnictwo Claroscuro), przedstawiającą mroczne oblicza światowych metropolii, śledzę i czytam namiętnie od samego początku. Nadal twierdzę, że "Moskwa Noir" jest póki co w niej najlepsza (wyszła jeszcze "Barcelona Noir" i "Meksyk Noir"), ale "Tel Awiw" jest zbiorem zdecydowanie najbardziej oryginalnym, choć najmniej noir. A większość z czternastu tekstów tu zawartych jest bardzo lub co najmniej dobrych. Z kolei wśród nich znajdziecie kilka naprawdę zaskakująco odjechanych.
Mikołaj Marszycki, natemat.pl. Więcej
Zbiory oferują wgląd w lęki i obsesje mieszkańców miast, ale też w odmienność kulturowych tradycji. W Polsce wyszły dotąd cztery książki z cyklu. Każda jest inna: "Moskwa Noir" traktuje o przerażeniu życiem w wampirycznej metropolii, w której żyć nie sposób, "Barcelona Noir" próbuje wykpić wizerunek stolicy Katalonii jako turystycznego raju, "Meksyk Noir" mówi o latynoskim piekle językiem literackiej awangardy.
Piotr Kofta, Polityka. Więcej
Czytając "Tel Awiw Noir", nie miałam poczucia zwiedzania miasta, ale dotykania jego niezwykłej pełni, która objawia się chyba wyłącznie w czerni. Egzotyka, różnorodność stylów, opowiadań, niesamowitość wreszcie sprawiają, że książka jest niezwykła.
Małgorzata Matuszewska, Gazeta Wrocławska. Więcej
Po ciemnych uliczkach Tel Awiwu oprowadzają nas Etgar Keret i Asaf Gawron, którzy wybrali 14 tekstów różnych autorów. Każdy z nich opowiada o innej części miasta, co oznacza, że książka może nam posłużyć jako wyjątkowy przewodnik. (...) Sprzedajni prawnicy, didżeje, Beduini szmuglujący haszysz, uchodźcy, byli żołnierze, alfonsi, specjaliści od raportów balistycznych... Niby klasyka kryminału i sensacji. (...) Być może gdzie indziej wszyscy oni wzbudziliby tylko strach, ale tu wywołują zachwyt... Nawet u tych, którzy nie należą do miłośników gatunku.
Grzegorz Jankowicz, Tygodnik Powszechny. Więcej
Synergia twórcza w książce "Tel Awiw Noir" jest świadectwem fantastycznego potencjału izraelskiej krótkiej prozy. Podczas lektury natkniemy się na błyskotliwe i łamiące konwencje opowiadania, w których pobrzmiewa echo żydowskiego mistycyzmu. Jest to literacka podróż znacznie dalej, niż tylko do granic bliskowschodniej metropolii.
Ula Rybicka, Chidusz. Więcej
Zbiór opowiadań "Tel Awiw Noir" pod redakcją Etgara Kereta jest powiewem świeżości w dobie popularności opasłych powieści. I mimo, że wiele z tych opowiadań ma potencjał na zrobienie z nich powieści np. kryminalnej lub nakręcenie na ich podstawie filmu, to właśnie w tej krótkiej formie literackiej tkwi ich urok.
Marta Kosicka, opetaniczytaniem.pl. Więcej
Tel Awiw Noir nie jest zwyczajnym zbiorem kryminalnych opowiadań. To antologia tekstów, które starają się zajrzeć w mroczną duszę miasta. Tekstów literacko wysmakowanych, pozwalających poznać Izrael, jakiego nie znajdziemy na pocztówkach. Seria Noir to niezwykle interesujące przedsięwzięcie, dające możliwość zgłębić mniej znane oblicza światowych metropolii. Znakomicie się składa, iż wydawnictwo Claroscuro postanowiło przybliżyć ów cykl polskim czytelnikom.
Marta Matyszczak, Kawiarenka Kryminalna. Więcej
Cała książka jest cennym źródłem dla poznania tego czym żyje dzisiejszy Izrael. Gdzie jego obywatele widzą zagrożenia? W jaki sposób myślą? Z jakimi problemami muszą się borykać? Pod tym względem Tel-Awiw Noir jest lekturą niesłychanie wartościową. Pozwala czytelnikowi zagłębić się w tkankę życia miejskiego dzisiejszej stolicy Izraela z jej licznymi niuansami, jak choćby etnicznymi czy światopoglądowymi. Po lekturze mam też przekonanie, że lepiej rozumiem jakie dziedzictwo intelektualne i kulturalne uformowało dzisiejszych mieszkańców Tel-Awiwu.
Paweł Rzewuski, Histmag.org. Więcej
Całość tomu, nie jest tylko ciągiem opowieści o liberalnym, ateistycznym, kosmopolitycznym mieście. Rozpięta między ulicami Rothschilda, Allenby-ego i Dizengoffa jest raczej mroczną historią, w której dotykamy miejsc intymnych, oswajanych przez pełnych lęków bohaterów.
Ewa Wilczyńska, Miasteczko Poznań. Więcej
To, co literacko atrakcyjne i pociągające w stylistyce noir, odzwierciedlone jest w opowiadaniach zaprezentowanych w zbiorze Tel Awiw Noir: niejasność zachowań bohaterów, migotliwość sytuacji, doprowadzająca do banalnych i brutalnych finałów. Przewidywalność ukazana w prostej i przez to porażającej formie. Autorzy zebrani w tomie Tel Awiw Noir ukazują wielkie tematy w olśniewających krótkich formach prozatorskich.
Margo volumininspiracje.blogspot.com. Więcej