Moskwa Noir

Przewodnik po mrocznych zaułkach Moskwy. Oprowadzają Ludmiła Pietruszewska, Irina Dienieżkina, Anna Starobiniec i inni czołowi rosyjscy pisarze.

Moskwa Noir

Premiera: listopad 2011

Tłumaczenie z języka rosyjskiego: Ewa Skórska

Wydanie: I

ISBN: 978-83-62498-09-3

Format: 135 x 210 mm

Liczba stron: 288

Oprawa: miękka

Seria: strefa cienia

Cena: 33 zł (kup u nas!)



Autorzy opowiadań Moskwy Noir:

Aleksander Anuczkin

Urodził się w Moskwie w 1976 roku, w rodzinie pedagogów. Od dwunastego roku życia pracował w najróżniejszych mediach; dziennikarstwem kryminalnym zajmuje się od dwunastu lat. Pracował dla NTV jako korespondent służby informacyjnej, prowadzi program „Kryminał” i „CzP”, jest twórcą i prowadzącym programu „Wnimanije, rozysk!”. Otrzymał Super Grandprix międzynarodowego festiwalu „Złoty Georgij”. Autor i prowadzący programu „W centrie wnimanija”, kierownik projektu „Dokazatielstwa winy” na kanale TV-center. Obecnie prowadzący i redaktor naczelny programu „Ekstriennyj wyzow 112” na kanale piątym. Jego debiutancka powieść, thriller polityczny Zołotoj zapas, ukazała się latem 2009 roku.

Andriej Chusnutdinow

Urodzony w 1967 roku, ukończył filologię ze specjalnością język rosyjski i literatura. Publikował w czasopismach „Znamia”, „Dien’ i nocz’”, „Połdień XXI wiek”. Zajmuje się fantastyką, choć jego utwory są bardziej zbliżone do prozy Franza Kafki. Autor powieści Danajcy, Gugenot, Stołowaja gora. Ta ostatnia znalazła się na długiej liście do nagrody „Rosyjski Booker” za rok 2008.

Irina Dienieżkina

Prozaiczka, dziennikarka. Urodziła się w 1981 roku w Petersburgu. Gdy jedna z jej książek znalazła się w finale kandydatów do prestiżowej nagrody „Nacyjonalnyj bestseller”, zaczęto mówić o fenomenie Dienieżkinej, najjaśniejszej postaci na firmamencie współczesnej literatury rosyjskiej. Zbiór opowiadań Daj mnie! przetłumaczono na dwadzieścia języków, w tym angielski (wydanie polskie w 2004 roku). Dienieżkina nadal mieszka w Jekaterynburgu, pisze nową książkę, pracuje nad scenariuszami telewizyjnymi, wychowuje syna i córkę.

Aleksiej Jewdokimow

Prozaik. Urodził się w 1975 roku, jest jednym ze współautorów legendarnego pisarskiego duetu Garros-Jewdokimow, który zasłynął powieścią [Gołowo]łomka, przetłumaczoną na osiem języków, laureatką nagrody „Nacyjonalnyj bestseller” z 2003 roku. W pisarskim tandemie Garros-Jewdokimow powstały powieści Sieraja sliz’ i Faktor fury. Jako samodzielny autor Jewdokimow opublikował trzy powieści – TIK (2007), Nol-Nol (2008) i Sława bogu nie ubili (2010).

Wiaczesław Kuricyn

Prozaik, działacz literacki. Urodził się w 1965 roku w Nowosybirsku, ukończył wydział dziennikarstwa na Uniwersytecie Uralskim i aspiranturę RGGU. W różnych latach pracował jako sprawozdawca w „Literaturnej Gaziete” i „Siegodnia”, czasopismach „Matador”, „Oktiabr”, „Procztienie” i „Odnako”. Twórca strony „Współczesna literatura rosyjska z Wiaczesławem Kuricynem”, sprawozdawca „Russkogo Żurnała” do 2002 roku. W roku 2003 opublikował powieść Miesiac Arkaszon (pod pseudonimem Andriej Turgieniew), która znalazła się w ścisłej czołówce do nagrody „Nacyjonalnyj biestseller”. W 2007 roku ukazała się powieść Kuricyna o blokadzie Leningradu Spat’ i wierit’, która również stała się finalistką nagrody „Nacyjonalnyj biestseller”. Laureat nagrody Andrieja Biełego (2005), inicjator wielu projektów literackich, w tym również turniejów poetyckich „Russkij slem”, „Kuricyńskich czytanek” w Jekaterynburgu itd.

Siergiej Kuzniecow

Urodził się w 1966 roku w Moskwie. Ukończył MGU w 1988 roku. W latach dziewięćdziesiątych wykonywał wiele zawodów, z których większość związana była z literaturą i biznesem wydawniczym. W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych stał się znany jako jeden z czołowych rosyjskich krytyków filmowych i specjalistów od popkultury, którego artykuły publikowano w gazetach i czasopismach „Vogue”, „Harper’s Bazaar”, „Premier” i innych. W tym samym czasie Siergiej stał się jednym z pionierów rosyjskiego Internetu, uczestniczył w większości dziennikarskich projektów internetowych. Na przełomie 2001 i 2002 roku otrzymał stypendium Knighta na uniwersytecie w Stanford. Po powrocie do Moskwy opublikował swoją pierwszą powieść, a także wspomnienia Oszcziupywaja slona, poświęcone historii rosyjskiego Internetu. Dziennikarstwo zarzucił niedawno, poświęcając się literaturze i rozwojowi kilku własnych projektów biznesowych. Obecnie mieszka w Moskwie, jest żonaty, ma trójkę dzieci.

Dmitrij Kostyriew - Mistrz Czeng

Prozaik, działacz społeczny. Urodził się w 1955 roku, od 1970 roku współpracował jako autor z czołowymi gazetami: „Prawda”, „Rosyjskaja Gazieta”, „Ex Libris NG”. Jako ekspert do spraw Chin i państw Azji Południowo-Wschodniej długi czas mieszkał w różnych regionach tej części świata, napisał i wydał kilka powieści szpiegowskich, które odbiły się szerokim echem wśród czytelników: Lubimaja Martyszka doma Tan, Lubimyj jastrieb doma Abbasa, Szpion iz Kalkuty, Amalia i biełoje widienie, Lubimyj żeriebionok domu Maniachow. Mieszka w Moskwie z żoną i dwiema córkami.

Maksim Maksimow

Urodził się w 1979 roku w Moskwie. Pracował jako copywriter w kilku agencjach reklamowych i projektowych. Autor dwóch tomów wierszy, stypendysta programu „Nowyje imiena”. Do tej pory opublikowano trzy jego powieści: Moskowskiej zontiki, Nas nie bywajet, W dali od zaliwa Rigli.

Ludmiła Pietruszewska

Poetka, prozaik, dramaturg. Urodziła się w Moskwie w 1938 roku. Zadebiutowała w 1972 roku, po niej nastąpiło prawie dziesięć lat przymusowego twórczego milczenia (na skutek cenzury). Powieść Pietruszewskiej Wriemia nocz’ weszła w 1992 roku na listę finalistów nagrody „Rosyjski Booker” i została przetłumaczona na ponad trzydzieści języków. Od tamtej pory ukazało się ponad trzydzieści książek Pietruszewskiej, jej sztuki znalazły się w repertuarach najważniejszych teatrów świata.

Siergiej Samsonow

Pisarz, dziennikarz. Urodził się w 1980 roku w Podolsku. Długi czas pracował jako copywriter w Moskiewskim Domu Wydawniczym; jako autor pojawiał się na łamach gazety „Ex Libris NG”. Pierwsza powieść Nogi została przetłumaczona na język włoski, druga, Anomalia Kamlajewa, stała się finalistką nagrody „Nacyjonalnyj bestseller”. Trzecia i jak na razie ostatnia, Kisłorodnyj priedeł, wyszła w 2009 roku w wydawnictwie „Eksmo”.

Anna Starobiniec

Prozaik, dziennikarka, scenarzystka. Jej zbiór opowiadań Szczeliny został przetłumaczony na kilka języków europejskich (wydanie polskie 2005 rok). Spod pióra Starobiniec wyszła również powieść Schron 7/7 (wydanie polskie 2008 rok) i zbiór opowiadań Riezkoje pohoładanije. Wszystkie jej książki trafiały na listy kandydatów do nagrody „Nacyjonalnyj bestseller”. Starobiniec, otwarta na eksperymenty twórcze, stworzyła powieść-mangę o wojnie i pionierach-bohaterach Pierwyj otriad, wywołując lawinę pochwał i wątpliwości czytelników. Mieszka w Moskwie z mężem i córką, pracuje nad nową powieścią.

Gleb Szulpiakow

Poeta, prozaik, eseista, dramaturg. Urodził się w 1971 roku. Pierwszy zbiór jego wierszy, Szcziełczok, ukazał się w 2001 roku i został uhonorowany prestiżową nagrodą „Triumf”. Szulpiakow jest autorem powieści Kniga Sinana oraz Cunami, zbioru esejów Obszczestwo ljubitielej Agaty Kristi. Współpracuje z rosyjskimi gazetami, czasopismami i telewizją. Tłumaczył wiersze Teda Hughesa i eseje Winstona Odena. Jest redaktorem naczelnym czasopisma „Nowaja Junost”, mieszka w Moskwie.

Władimir Tuczkow

Urodził się w 1949 roku. Pracował jako literacki i artystyczny sprawozdawca gazety „Wieczerniaja Moskwa”. Obecnie korespondent międzynarodowy gazety internetowej vesti.ru. Laureat nagród czasopism „Magazin Żwanieckogo” i „Nowyj Mir” oraz nagrody Międzynarodowego Turgieniewskiego Festiwalu Małej Prozy. Zwycięzca literackiego konkursu internetowego „Tienieta-riniet”. Niejednokrotnie jego nazwisko widniało na liście nagród Andrieja Biełego, dwukrotnie na liście „Antybookera”. Cykl opowiadań Smiert prihodit po Internetu został uznany przez Akademię Języka Rosyjskiego za jeden z najbardziej znaczących utworów lat dziewięćdziesiątych. Znany z cyklu powieści o Tancerzu, napisanych w stylu cyberpunk.

Igor Zotow

Urodził się w Moskwie w 1955 roku. Ukończył fakultet filologiczny MGU; pięć lat pracował jako tłumacz w jednym z krajów afrykańskich, ponad dziesięć – w „Niezawisimej Gazietie”, w tym również jako zastępca redaktora naczelnego. Stworzył dodatek literacki „Ex Libris NG” i przez pięć lat stał na jego czele. Autor dwóch książek oraz kilkuset artykułów i esejów opublikowanych w prasie rosyjskiej i zagranicznej. Współpracuje z różnymi moskiewskimi periodykami.