Wenecja Noir

Nazywają ją La Serenissima, La Dominante, Królowa Adriatyku, Miasto na Wodzie, Pływające Miasto, Miasto Kanałów...

Wenecja Noir

Premiera: październik 2017

Tłumaczenie z języka włoskiego: Tomasz Kwiecień

Tłumaczenie z języka angielskiego: Natalia Wiśniewska

Tłumaczenie z języka francuskiego: Elżbieta Derelkowska

Wydanie: I

ISBN: 978-83-62498-26-0

Format: 135 x 210 mm

Liczba stron: 298

Oprawa: miękka

Seria: Noir

Cena: 45 zł (kup u nas!)



Autorzy opowiadań antologii Wenecja Noir:




Barbara Baraldi

(ur. w 1979 r.), uważana za najważniejszą przedstawicielkę nowego nurtu włoskiej powieści gotyckiej. Uhonorowana wieloma włoskimi nagrodami literackimi, jest autorką kilku powieści i zbiorów opowiadań o tematyce noir, thrillerów, powieści dla młodzieży i scenariuszy komiksów. W Polsce wydano jej dwa utwory: Scarlett oraz Scarlett. Pocałunek demona. Wystąpiła w fi lmie dokumentalnym produkcji BBC Italian noir poświęconym noir włoskiemu wraz z Carlo Lucarellim, Andreą Camillerim, Massimo Carlotto i Giancarlo de Cataldo. Mieszka w Modenie.

Tony Cartano

(ur. w 1944 r. we Francji), po studiach w Londynie i Paryżu podjął pracę w sektorze wydawniczym, szefował m.in. sekcji literatury zagranicznej w wydawnictwie Albin Michel. Autor kilkunastu powieści. Mieszka w Paryżu.

Francesco Ferracin

(ur. w 1973 r. w Wenecji) studiował w Niemczech i Szwecji; zajmuje się pisaniem powieści i scenariuszy oraz produkcją fi lmowo-teatralną. Współpracuje z licznymi czasopismami włoskimi i międzynarodowymi. W 2008 r. wydał Una Vasca di Troppo, pierwszą powieść z gatunku pulp noir, której akcja toczy się w regionie Veneto. We współpracy z Biennale di Venezia stworzył fi lm Uneternal City, który zaprezentowano w ramach 65. Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Michael Gregorio

to pseudonim literacki pary anglo-włoskiej (Daniela de Gregorio i Michael G. Jacob) tworzącej thrillery historyczne. Ich pierwsza powieść – Critique of Criminal Reason – została nagrodzona przez magazyn „Playboy” jako jedna z 10 najlepszych książek roku. Bohaterem tej oraz kolejnych trzech części tetralogii, której akcja dzieje się w Kaliningradzie, jest pruski prokurator Hanno Stiff eniis. Para mieszka w Spoleto. Więcej informacji na stronie www.michaelgregorio.it.

Mike Hodges

(ur. w 1932 r. w Wielkiej Brytanii), brytyjski reżyser i scenarzysta fi lmowy (Dopaść Cartera, Flash Gordon, Głupcy z kosmosu, Modlitwa za umierających, Czarna tęcza, Odpoczniesz po śmierci). Autor sztuk dla BBC i teatru. Jego pierwsza powieść, Watching the Wheels Come Off , została opublikowana w 2010 r. Mieszka na farmie w Anglii.

Mary Hoffman

(ur. w 1945 r. w Wielkiej Brytanii), autorka ponad 90 książek dla młodzieży, znana z serii Stravaganza (w Polsce ukazały się Miasto masek i Pętla sokolnika). Ponadto autorka książek dla dorosłych. Akcja wielu jej utworów toczy się we Włoszech. Mieszka w Oxfordshire w Anglii. Więcej informacji na stronie www.maryhoff man.co.uk.

Maxim Jakubowski (redaktor antologii)

(ur. w 1944 r. w Wielkiej Brytanii), autor o brytyjsko-rosyjskich i polskich korzeniach. Dorastał we Francji. Mieszkał także we Włoszech. Autor około stu książek: kryminałów, powieści erotycznych, science fi ction. Pisze również na temat rocka. Przez wiele lat pracował w sektorze wydawniczym, który porzucił, by otworzyć pierwszą w Wielkiej Brytanii księgarnię specjalizującą się w powieściach kryminalnych i detektywistycznych. Redaktor antologii najlepszych brytyjskich opowiadań detektywistycznych i opowiadań erotycznych z całego świata. Krytyk powieści kryminalnej dla „Th e Guardian” i „Time Out”. Dziennikarz telewizyjny i radiowy. Dyrektor literacki festiwalu London’s Crime Scene Festival. Konsultant międzynarodowego fi lmowego i literackiego festiwalu Noir in Fest w Courmayeur. Więcej informacji na stronie maximjakubowski. co.uk.

Peter James

(ur. w 1948 r. w Wielkiej Brytanii), autor bestsellerów tłumaczonych na ponad 30 języków. Zanim w pełni zajął się pisaniem thrillerów i kryminałów, był scenarzystą i producentem fi lmowym (m.in. Kupiec wenecki z Alem Pacino i Jeremym Ironsem, Most przeznaczenia z Robertem de Niro). Mieszka w Notting Hill, blisko Brighton.

Michelle Lovric

(ur. w 1959 r. w Australii), powieściopisarka (autorka bestsellerowego Love Letters), poetka, redaktorka antologii poezji, tłumaczy wiersze z łaciny i włoskiego, specjalizuje się w Wenecji, sztuce i historii medycyny. Pisze artykuły podróżnicze o Wenecji i przygotowuje audycje radiowe dla BBC o tym mieście. Mieszka w Londynie i Wenecji. W Polsce ukazała się jej powieść Córka laguny.

Francesca Mazzucato

(ur. w 1969 r. w Bolonii), autorka kilkunastu powieści. Studiowała literaturoznawstwo i bibliotekoznawstwo. Poliglotka, zajmuje się pisarstwem, tłumaczeniami i krytyką literacką. Kontrowersyjna postać włoskiego świata literackiego. Określona przez włoski tygodnik „L’Espresso” oraz dziennik „Il Sole- 24ore” „najsłynniejszą włoską pisarką erotic chic”. Zajmuje się ciałem, jego przedstawieniami, pisze o technologiach, kinie, fotografi i, współczesnej literaturze włoskiej i francuskiej oraz o miastach. Na temat jej twórczości napisano prace naukowe. Swoje miejsce zamieszkania dzieli pomiędzy Ligurię, Francję i Szwajcarię.

Matteo Righetto

(ur. w 1972 r. w Padwie), nauczyciel licealny, alpinista, w 2008 r. założył ruch literacki Sugarpulp. Autor powieści noir nowej fali. Zdyscyplinowany anarchista, oświecony ekolog, postępowy konserwatysta. Jego książki przetłumaczono na różne języki. Więcej informacji na stronie www.matteorighetto.com.

Isabella Santacroce

(ur. w 1970 r. w Riccione), zanim stała się pisarką, uczęszczała do słynnej Dams w Bolonii, uczestniczyła w wystawach sztuki w Londynie, Paryżu, Tokio i Nowym Jorku. Przez wiele lat grała na organach kościelnych i dawała w Wiedniu koncerty. Debiutowała jako piętnastolatka, pisząc poezję, przy czym niektóre jej teksty zostały ocenzurowane we Włoszech. Rozgłos przyniosła jej książka Destroy, która połączyła jej nazwisko z grupą literacką Młodzi Kanibale. W 1997 r. uczestniczyła w projekcie stworzenia ruchu fi lozofi czno-literackiego Neuroromantyzm, który zajmował się zagadnieniami niepokoju egzystencjalnego. Jest jedną z najbardziej zagadkowych i kontrowersyjnych pisarek włoskich. Znana również dzięki publicznym wystąpieniom i pracy jako modelka.

Emily St. John Mandel

(ur. w 1979 r. w Kanadzie), powieściopisarka, wielokrotnie nagrodzona za powieść science fi ction Stacja Jedenaście (przetłumaczona dotychczas na 27 języków). Autorka internetowego magazynu literackiego themillions.com. Mieszka w Nowym Jorku. Więcej informacji na stronie www.emilymande.com.

Maria Tronca

(ur. w 1962 r. w Palermo), autorka opowiadań. Tworzy treści dla stron internetowych i operatorów sieci komórkowych. Przez wiele lat mieszkała w Wenecji. Współpracowała z czasopismami dla mężczyzn i kobiet („Marie Claire”, „Grazia”, „Max”, „Maxim” i „GQ”). Przez dziewięć lat była redaktorem antologii współczesnej literatury erotycznej, prowadzi rubrykę poświęconą erosowi i seksualności alternatywnej. Organizuje kolacje dla „kompletnie nieznajomych” oraz catering.